Pożyczki prywatne stają się popularnymi usługami finansowymi, mającymi na celu wsparcie płynności finansowej, szczególnie osób zadłużonych. Od tradycyjnych pożyczek i chwilówek różni je przede wszystkim to, że są udzielane przez prywatnych inwestorów, którzy swój kapitał lokują w prywatne pożyczki. Ich główną przewagą jest to, że wnioskujący nie musi spełniać szeregu rygorystycznych warunków, takich jak progi dochodowe, czy pozytywna historia kredytowa. I choć obecnie baza inwestorów nie jest obszerna, to z roku na rok się powiększa, oferując wsparcie finansowe wszystkim tym osobom, które nie mogą skorzystać z tradycyjnych pożyczek gotówkowych.

Ranking prywatnych pożyczek

PożyczkodawcaCzas wypłaty środkówMax kwota pierwszej pożyczkiMax kwota kolejnej pożyczkiOkres spłatyBIKWymagany wiekPierwsza za darmoSprawdź
15 minut6000 zł6000 zł1-65 dni18 - brak górnej granicyTAKSprawdź
15 minut1500 zł20000 zł1-60 dni18 - brak górnej granicyTAKSprawdź
15 minut10000 zł15000 zł2 - 48 miesięcy18 - brak górnej granicyNIESprawdź
15 minut2000 zł5000 zł7-30 dni18 - 75 latTAKSprawdź
15 minut2000 zł5000 zł7-30 dni18 - 75 latTAKSprawdź
30 minut3250 zł3250 zł7-30 dni18 - brak górnej granicyTAKSprawdź
15 minut8000 zł8000 zł1-30 dni18 - 76 latTAKSprawdź
15 minut5000 zł5000 zł1-35 dni18 - brak górnej granicyTAKSprawdź
15 minut20000 zł20000 zł3 - 48 miesięcy18 - brak górnej granicyTak, pod warunkiem spłaty w miesiącSprawdź
15 minut10000 zł10000 zł6 - 24 miesiące18 - brak górnej granicyNIESprawdź
15 minut25000 zł25000 zł3 - 48 miesięcy18 - brak górnej granicyNIESprawdź
15 minut1500 zł5000 zł5-90 dni18 - brak górnej granicyNIESprawdź
15 minut1000 zł3000 zł61 - 90 dni18 - 70 latNIESprawdź
15 minut4000 zł4000 zł1 - 14 tygodni18 - brak górnej granicyNIESprawdź
15 minut5000 zł5000 zł4 miesiące18 - 70 latNIESprawdź
24 godziny25000 zł25000 zł12 - 60 miesięcy18 - 75 latNie, wymagany poręczycielSprawdź

Czym są pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne to forma finansowania zewnętrznego, w której stroną pożyczającą są podmioty prywatne. Kapitał pożyczkowy pochodzi w całości ze środków własnych instytucji lub osoby prywatnej, z zachowaniem należytych formalności. Przed dokonaniem transakcji konieczne jest zawarcie umowy pożyczkowej, która zawierać będzie wszelkie niezbędne informacje, w tym dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, kwotę pożyczki, oprocentowanie oraz okres spłaty.

Wiele osób obawia się tego typu rozwiązań, głównie z uwagi na brak dostępu do przejrzystej platformy, która pozwoli zapoznać się ze szczegółowymi warunkami umowy czy brakiem dostępu do obsługi klienta. Jednak po dokonaniu właściwej weryfikacji oferty pożyczkowej rozwiązanie to może się okazać atrakcyjną alternatywą, szczególnie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą ubiegać się o dodatkowe środki tradycyjnymi metodami.

Warto przy tym pamiętać, że pożyczki prywatne są w zgodne z przepisami prawa, a wszelkie regulacje w ich zakresie zostały szczegółowo opisane w kodeksie cywilnym oraz ustawie antylichwiarskiej.

Pożyczki prywatne – kto może otrzymać?

Tego typu finansowanie kierowane jest głównie do osób, które nie uzyskały kredytu w banku bądź instytucji parabankowej. Gdy wypełnienie kolejnego wniosku daje nam odpowiedź odmowną, wówczas możemy się posiłkować ofertami pożyczek prywatnych. Szczególnie istotny jest tutaj fakt, że osoby udzielające pożyczki nie opierają swojej oceny na takich kryteriach jak ilość złożonych zapytań kredytowych czy ilość uzyskanych decyzji odmownych. Głównym kryterium weryfikowanym przez prywatnych inwestorów są możliwości finansowe w czasie teraźniejszym, które zagwarantują możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Również osoby, które widnieją w bazach dłużników, takich jak BIK, KRD, BIG czy ERIF mogą posiłkować się wsparciem w formie pożyczek prywatnych. Należy przy tym zaznaczyć, że część inwestorów może oczekiwać weryfikacji w bazach, celem zminimalizowania ryzyka braku spłaty pożyczki. Co więcej, pożyczki udzielane osobom zadłużonym często wiążą się ze znacznie wyższymi kosztami bądź koniecznością zastawienia rzeczy materialnych.

Pożyczki prywatne – co można zastawić?

Z uwagi na wysoki poziom ryzyka pożyczek prywatnych, inwestorzy bardzo często wymagają wniesienia stosownego zabezpieczenia. Jego wartość jest oczywiście uzależniona od wysokości przyznanej pożyczki oraz zdolności finansowych pożyczającego. Jednak zawsze łączy je jeden punkt – rzeczy oddawane pod zastaw muszą być sprawne oraz wartościowe. Drogocenne kryształy po babci mogą mieć wartość sentymentalną, jednak nie będą stanowiły dobrego zabezpieczenia dla inwestora. Najlepszą formą zabezpieczenia będzie wszelkiego rodzaju elektronika, w tym komputery, smartfony, telewizory oraz pojazdy.

Niektórzy pożyczkodawcy mogą sugerować zastaw pojazdu bądź mieszkania, jednak nie należy godzić się na taką formę zabezpieczenia.

Pożyczki prywatne – na co zwrócić uwagę?

Pożyczki od osób prywatnych mogą się wiązać z wysokim ryzykiem, jest to szczególnie niebezpieczne, zważając na fakt, iż z tego typu finansowania niejednokrotnie korzystają osoby w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących wsparcie finansowe w formie pożyczek prywatnych. Aby uniknąć przykrych konsekwencji należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, a przede wszystkim dokładnie zweryfikować firmę bądź osobę udzielającą pożyczki.

Poniżej przedstawiamy listę zagadnień, które warto przeanalizować przed zawarciem umowy pożyczki:

  1. Zweryfikuj osobę lub firmę udzielającą pożyczki – w przypadku osób fizycznych przed zawarciem umowy powinniśmy sprawdzić imię i nazwisko oraz numer pesel pożyczkodawcy. Dane te osoba udzielająca pożyczki powinna udzielić na nasze żądanie, brak zgody na udzielenie tego typu informacji już powinien wzbudzić niepokój. Weryfikacja firmy udzielającej pożyczki również nie powinna stanowić trudności. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych wyszukiwarek: CEIDG lub KRS, by sprawdzić, czy firma istnieje oraz czy posiada status aktywny.

Pomocne w weryfikacji osoby lub firmy udzielającej pożyczki może się okazać również zapoznanie z opiniami w Internecie. Często osoby, które zostały oszukane przez pożyczkodawcę informują o zagrożeniach na forach tematycznych.

  1. Zapoznaj się z warunkami umowy – choć w opisie oferty pożyczki wszystkie informacje mogą się wydawać klarowne nie należy podpisywać umowy bez dokładnego zapoznania się z jej treścią. Aby móc na spokojnie zapoznać się z warunkami umowy warto poprosić o przesłanie dokumentu jeszcze przed spotkaniem. Takie rozwiązanie zmniejszy poczucie presji i pozwoli na dokonanie szczegółowej analizy dokumentu.
  2. Atrakcyjne promocje – jednym z głównych czynników alarmujących powinny być różnego rodzaju promocje. Warto tutaj zaznaczyć, iż w przypadku pożyczek prywatnych inwestorzy pożyczają własny kapitał, tym samym nie jest w ich interesie, by udzielać pożyczek za darmo bądź niskooprocentowanych.
  3. Ostrzeżenia – KNF systematycznie aktualizuje listę ostrzeżeń, w których wskazuje nierzetelnych przedsiębiorców, którzy stosują niedozwolone praktyki. Weryfikacja takiej listy pozwoli odsiać znaczącą część nieuczciwych pożyczkodawców.
  4. Realna potrzeba – pożyczki prywatne zwykle mają znacznie wyższe oprocentowanie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania warto zastanowić się, czy nasza pożyczka jest konieczna, czy może stanowi chęć wyjścia z zadłużenia. Spłata zobowiązań innymi pożyczkami niesie ze sobą bardzo duże ryzyko wystąpienia tzw. spirali zadłużenia, która może mieć trudne do zwalczenia konsekwencje.

Pożyczki prywatne dla zadłużonych – egzekucja komornicza

W przypadku trwającej egzekucji komorniczej uzyskanie pożyczki prywatnej może się okazać niemożliwe. Komornik w pierwszej kolejności dokonuje zajęcia wynagrodzenia, co istotnie obniża naszą wypłacalność. Co więcej w toku egzekucji komornik ma prawo przejąć zarówno nieruchomości, jak i wszelkiego rodzaju ruchomości, w tym te, które mogą stanowić element zabezpieczenia pożyczki.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki prywatnej warto spróbować swoich możliwości w sprawdzonych instytucjach pozabankowych. Część z nich nie weryfikuje klientów w BIK, umożliwiając tym samym zawarcie umowy również osobom ze złą historią kredytową.

Pożyczka prywatna – czego się wystrzegać?

Choć oszustwa na rynku pożyczek prywatnych nie są nagminne, warto wiedzieć kiedy należy zachować szczególną ostrożność. Dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że oszuści nie przebierają w środkach i wyszukują coraz to nowszych metod kradzieży i wyłudzenia.

Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane oszustwa na rynku pożyczek prywatnych:

  1. Przejęcie prowizji – w przypadku, gdy „inwestor” wymaga wpłaty prowizji (inaczej: opłaty wstępnej, manipulacyjnej) przed rozpoczęciem procedury zawarcia umowy, możemy być niemal pewni, iż wraz z zaksięgowaniem wpłaty zniknie nasza szansa na uzyskanie pożyczki. Nie należy dokonywać żadnych wpłat, również niewielkich kwot przed podpisaniem umowy pożyczki.
  2. Zbyt wysokie odsetki – choć prywatni pożyczkodawcy mogą samodzielnie ustalać poziom oprocentowania pożyczki, to należy pamiętać, że również ich obowiązują zapisy ustawy antylichwiarskiej, która wskazuje, iż oprocentowanie nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych. Zapisy wskazanej ustawy stosowane są również w przypadku pożyczek o wysokim poziomie ryzyka.
  3. Zawyżone opłaty dodatkowe – w tym w szczególności opłaty związane z prowadzonymi działaniami windykacyjnymi. Ich wysokość maksymalna również została wskazana w ustawie antylichwiarskiej.
  4. Przejmowanie dóbr – niektórzy nieuczciwi pożyczkodawcy celowo zawierają umowy z osobami niewypłacalnymi, aby w ten sposób móc przejąć ich dobra, które zostały poddane pod zastaw. Przed podjęciem decyzji o zastawieniu rzeczy wartościowej należy realnie oszacować wartość ruchomości/nieruchomości, a następnie zweryfikować czy zabezpieczenie jest adekwatne do wysokości pożyczki.

Q&A – Pożyczki prywatne

Czy aby uzyskać pożyczkę prywatną muszę się spotkać osobiście z pożyczkodawcą?

Zazwyczaj zawarcie umowy wymaga kontaktu z osobą udzielającą pożyczki. W niektórych przypadkach formalności załatwiane są przez firmy pośredniczące, które przekażą dokumenty oraz odbiorą ewentualne zabezpieczenie. Warto przy tym zaznaczyć, że coraz więcej firm oferujących pożyczki prywatne decyduje się na uruchomienie platform internetowych, które zastępują zawarcie umowy w sposób tradycyjny.

Co muszę przygotować do podpisania umowy?

Przede wszystkim dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość, a także podstawowe dane teleadresowe. Jeżeli pożyczka ma być wypłacona na rachunek bankowy, konieczne będzie przygotowanie nr rachunku.

Jaki jest wymagany wiek do zaciągnięcia pożyczki prywatnej?

Większość pożyczkodawców oferuje pożyczki osobom powyżej 18 roku życia. Osoby młodsze nie mają możliwości skorzystania z pożyczki prywatnej.

O jaką kwotę pożyczki mogę wnioskować?

Wysokość przyznanej pożyczki ustalana jest indywidualnie, na podstawie oceny zdolności finansowej. Pożyczki prywatne zazwyczaj są udzielane na okres krótszy niż tradycyjne kredyty gotówkowe. Zwykle kwoty pożyczek prywatnych oscylują w granicach 500 do 6000zł. Niektóre instytucje udzielają pożyczek na kwoty wyższe niż 10 000zł, jednak wymagają one wówczas stosownego zabezpieczenia.

Czy otrzymam pożyczkę jeśli mam złą historię w BIK i/lub jestem wpisany do bazy dłużników?

Metody oceny zdolności kredytowych są ustalane indywidualnie przez pożyczkodawców. Tym samym może się okazać, że część będzie wymagała weryfikacji baz, celem zminimalizowania ryzyka braku spłaty zobowiązania. W przypadku osób wpisanych do baz dłużników bądź posiadających złą historię w BIK warto poszukać pożyczkodawcy, który odstępuje od weryfikacji ww. baz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments