Niemiła sytuacja związana z zablokowaniem konta może Cię spotkać w każdej chwili, jeśli masz długi i zbierają się nad Tobą czarne chmury. Gdy do komornika trafi sądowy tytuł egzekucyjny, szybko zajmie się on Twoim majątkiem, a ustalenie w którym banku posiadasz rachunek wcale nie jest rzeczą trudną. Zatem jeśli kolejna próba zapłacenia za zakupy, paliwo czy bilet do kina kończy się odmową, pora sprawdzić, czy to nie komornik zajął konto. Co robić w takiej sytuacji?
Zapomniany mandat może skończyć się blokadą rachunku
Często błahe rzeczy, jak zapomniany rachunek za nieużywany telefon czy niezapłacenie mandatu za szybką jazdę albo brak pieniędzy na spłatę chwilówki mogą skończyć się nieprzyjemnościami. Bo wcale nie musisz mieć dużych długów, by wierzyciel sięgnął po radykalne rozwiązania. Dla wierzyciela to szybka droga do odzyskania należności, dla Ciebie niestety problemy, dlatego warto o tym pamiętać, że komornik puka nie tylko do drzwi mocno zadłużonych osób. Poza tym wierzyciel może zapukać do drzwi spadkobiercy po śmierci pożyczkobiorcy. A niespłacane długi rosną w bardzo szybkim tempie. Już sam monit w firmie pożyczkowej, odsetki za każdy dzień zwłoki szybko powiększają zadłużenie.
Nie tylko komornik może zablokować konto
Warto wiedzieć, że nie tylko komornik może stać za blokadą rachunku bankowego. Konto mogą zablokować również inne instytucje:
- ZUS,
- Urząd Skarbowy,
- Izba Celna,
- jednostki samorządu terytorialnego.
Jeśli nie płacisz na czas ZUS-u, nie regulujesz odsetek, czy nie płacisz podatków, to i ZUS, i US mogą zająć konto. Dlatego najpierw upewnij się, że komornik zajął konto, a nie inna instytucja.
Komornik zajął konto – trzy sposoby na odblokowanie dostępu do pieniędzy
Musisz wiedzieć, że bank nie ma obowiązku informowania Cię o zajęciu. Sam również nic nie może zrobić, bo wykonuje tylko polecenia komornika. Zatem wykłócanie się na infolinii z pracownikiem nic nie zmieni, rachunek nie zostanie odblokowany. Jeśli komornik zajął konto pozostaje kilka możliwości działania.
- Spłata długów- to najszybszy sposób na odblokowanie rachunku i wyjście z problemów. Jeśli powodem był mały dług, zapomniany mandat czy ostatnia rata niewielkiej pożyczki, raczej nie warto się wykłócać, a pokornie skulić głowę i spłacić zadłużenie. Możesz udać się bezpośrednio do komornika i spłacić dług, ale pamiętaj, by wystosował on odpowiednie pismo do banku, bo inaczej rachunek nie zostanie odblokowany. Możesz również udać się do banku i jeśli na koncie jest tylko kwota wolna od zajęcia z niej opłacić zadłużenie i taką informację przekazać komornikowi.
- Rozłożenie długu na raty- kolejna opcja to porozumienie się z komornikiem. Szybkie uregulowanie długu nie zawsze wchodzi w grę, gdy do spłaty jest większa kwota. Wówczas spróbuj rozłożyć dług na raty, porozumiewając się z komornikiem bądź wierzycielem. Komornik odblokuje konto, ale pamiętaj, że wynegocjowane raty musisz płacić regularnie.
- Wyłączenie wynagrodzenia małżonka- jeśli rachunek jest wspólny, małżonek może postarać się o wyłączenie swojego wynagrodzenia spod egzekucji. Małżonek ma miesiąc na złożenie wniosku od momentu, gdy dowiedział się o tym, że jego prawa zostały naruszone.
Gdy komornik zajął konto, możesz również złożyć na niego skargę. Można zaskarżyć wspomniane powyżej dochody małżonka niewyłączone spod egzekucji, ale też przykładowo naliczenie wysokich opłat.
Komornik nie może zająć wszystkiego
Nawet jeśli komornik zajął konto, to jest coś takiego jak kwota wolna, czyli pieniądze które są niezbędne dłużnikowi do życia. Na koncie musi pozostać kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nie tyczy się to jednak dłużników alimentacyjnych. Ograniczenia są również przy wyższych dochodach. Komornik nie może zająć więcej niż 60% dochodów przy długach alimentacyjnych i nie więcej niż 50% przy innych długach.
Gdy komornik zajął konto nie tylko masz ograniczony dostęp do swoich pieniędzy, ale może się to wiązać z innymi konsekwencjami. Bank może wypowiedzieć umowę o limit kredytowy w koncie, a tym samym tracisz możliwość korzystania z dodatkowych pieniędzy banku.